Clicky

Turizm – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

Turizm

Turizm Çalışma Grubu

Ülkemizin doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması, dünya turizminde Türkiye’nin karşılaştırmalı üstünlüğünü oluşturmaktadır. Turizm sektöründe 2014-2020 dönemi dalgalanmaların yaşandığı bir dönem olmuştur. Kovid-19 küresel salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında da turizm gelmektedir. 2020 yılında ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı önceki yıla göre yüzde 71,7 oranında azalarak 12,7 milyon kişi olurken, toplam ziyaretçi sayısı da yüzde 69,1 düşüş ile 15,9 milyon kişi olmuştur.

Türkiye turizminde 1980 sonrasında kültür turizminden büyük ölçüde vazgeçilerek kitle G-D-K (Güneş-Deniz-Kum) turizmine dönülmesi ve otellerimizdeki “her şey dahil” sistemi; turist sayılarındaki büyük artışa rağmen, fiyatların gerilemesine, büyük yatırımlara rağmen gelirin azalmasına ve turist kalitesinde azalmaya yol açmıştır.

Bu kapsamda, yeni bir bakış açısıyla turizmin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, sezon süresinin uzatılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve daha fazla harcama eğilimi olan ziyaretçinin ülkemize çekilebilmesi için yeni bir yol haritasının oluşturulması Grubun yoğunlaşacağı bir konu olacaktır.

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...