Clicky

Kürşad TOSUN - Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

Kürşad TOSUN

9 Eylül 1975 tarihinde Akşehir’de dünyaya geldi.

1998 yılında ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’den lisans, 2010 yılında Uluslararası İlişkiler Bölümü’den yüksek lisans ve 2016 yılında Yer Sistem Bilimleri Bölümün’den Doğal Gaz ve Boru Hatları Diplomasi’si konusu ile Doktora dereceleri aldı.

İş hayatını, Akademik çalışmaları ile birlikte sürdürdü. Çalışma hayatına ilk adım olarak Garanti Bankası’nda yönetici yetiştirme programına dahil olarak başladı (1998-1999) ve ardından 2001 yılına kadar Portföy Yöneticisi olarak çalıştı. Sonrasında, Tüprag Metal Madencilik Ltd Şti. firmasında Kışladağ ve Efemçukuru Altın Madenleri Projeleri’nin geliştirmesinde çalıştı (2002-2004). Ardından BP şirketinin liderlik ettiği BTC Co konsorsiyumunda, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi’nde, Çevre ve Sosyal İşler Danışmanı olarak, projenin Dünya Bankası stardartlarına uygunluğunun izlenmesinden sorumlu olarak çalıştı (2004-2008). Projenin tamamlanmasının ardından dünyanın en büyüklerinden ve Almanya’nın en büyük enerji firması olan EON Şirketinde İş Güvenliği, Çevre ve İzinler Türkiye Müdürü (2008-2009), ardından yine Alman RWE firmasında Kıdemli Proje Geliştirme Müdürü (2009-2013) olarak çalıştı. 2013-2014 yıllarında Güney Akım Açık Deniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için Amsterdam’da kurulan South Stream Transport BV şirketinde, ÇED ve İzinler Türkiye Müdürü olarak çalıştı.

Ekim 2014 tarihinde Türkiye’ye dönüp, Kasım 2019 tarihine kadar   ülkemizin ilk nükleer enerji proje şirketi olan Akkuyu Nükleer AŞ firmasında Lisanslama ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Direktörü olarak çalışmıştır.

ODTÜ Yer Sistem Bilimleri Bölümü’nde, Çevre, Toplum ve Teknoloji dersini ve Çankaya Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret dersi vermektedir.

Çeşitli düşünce ve sivil toplum kuruluşlarında konuşmacı ve araştırmacı olarak katkı sağlamaktadır.

‘Doğal Gazın İmparatoru: Rusya’ adlı yayımlanmış kitabı bulunmaktadır.

Çeşitli kuruluşlarda danışmanlığı ve yönetim kurulu üyeliği bulunmaktadır.

‘enerjitime.com’ sitesinde köşe yazarlığı ve çeşitli TV Programlarına başta çevre, enerji ve uluslararası İlişkiler konuları olmak üzere çeşitli konularda katılım yapmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir, motosiklet kullanıcısıdır. Kedi sahibidir. Doğasever ve hayvanseverdir.

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Yorum yaz

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...