Clicky

Siyasi Parti Kongreleri ile COVID-19 Pandemisi Süreci Arasında Olası İlişki - Prof. Dr. M. Nur Altınörs - Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

Siyasi Parti Kongreleri ile COVID-19 Pandemisi Süreci Arasında Olası İlişki – Prof. Dr. M. Nur Altınörs

24 Temmuz 2020 ile 9 Nisan 2021 tarihleri arsında yapılan siyasi parti kongreleri ile Covid-19 pandemi süreci arasında olası ilişki OAP Sosyal politika masamızın sağlık çalışma grubu tarafından yapılan ön çalışma sonrası değerli hocamız M. Nur Altınörs  ve koordinatörümüz Sayın Hasan Gemici’nin değerlendirmeleri ışığında aşağıdaki tablo ortaya çıkmıştır.

Virüs bulaştıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması ve bulaştırma 7 -15 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Aşağıdaki  tabloya bakıldığında :

  • Ayasofya açılışı sonrası 937 olan hasta sayısı 1412 olmakla birlikte artış %50’dir.
  • Şubat ayı içinde yapılan il kongreleri (Rize, Ankara, İzmir, İstanbul) sonrasında 7000 civarında olan hasta sayısı 15 martta 15500 e çıkıyor, artış % 120’dir.
  • 1 Mart’ta bazı kısıtlamaların azaltılması ve 14 Mart’ta MHP  kongresi sonrasında  24 Martta hasta sayısı 29762’dir.
  • 24 mart “lebalep dolu” AKP büyük kongresinden 10 gün sonra hasta sayısı 2 nisan da 42308 e ulaşıyor, artış % 40 olmuştur.

Notlar kısmında ifade edildiği gibi virüsün yayılmasında pek çok faktör vardır.

Ama tabloda görüldüğü üzere AKP ve MHP kongrelerinin virüsün yayıma sürecini nasıl tetiklediği ortaya konmuştur.

Ne yazık ki ülkeyi yönetenler vatandaşlardan bekledikleri, dikkati özeni kendileri göstermiyorlar.

Bu “herkes kırmızı ışıkta dursun ama ben geçeyim” ilkel anlayışının tipik bir örneğidir.

Kırmızı ışıkta geçene araba çarpar sakat kalır ya da ölür. Ama burada onlar kırmızı ışıkta geçiyor ve her gün bir uçak dolusu vatandaş ölüyor! 

NOTLAR

  1. Tüm rakamlar Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinden alınmıştır.
  2. Sağlık Bakanlığının listesinde 25.11.2020 tarihine kadar “HASTA SAYISI” yazılıyordu. Bu tarihden itibaren “VAKA SAYISI” ve “HASTA SAYISI” ayrı ayrı yazılmaya başlandı.
  3. Bu nedenle yukardaki tabloda 15 Aralık 2020 tarihinden itibaren hasta sayısı sütununda üstte yazılı rakamlar vaka sayısını, alttaki rakamlar hasta sayısını belirlemektedir.
  4. Covid-19 tanısı koymanın en temel kriteri PCR pozitifliği ve en az bir klinik semptom varlığıdır. Vaka-hasta ayırımı büyük olasılıkla PCR pozitif,ancak klinik semptomu olmayan kişilerle semptomu olan ve kesin COVİD tanısı alanları kişileri ayırt etmek için ve halkın moralini bozmamak amacıyla rakamları düşük gösterme gayretinden kaynaklanıyor olabilir.
  5. Kısıtlamalar nedeniyle derneklerin genel kurulları ertelenmişti. AKP il kongreleri yanısıra çok sayıda dernek zorunlu olarak ertelenmiş genel kurullarını 2021 Mart ayı içinde gerçekleştirdiler. Salgının hız kazanmasına bu olayında mutlaka olumsuz etkisi vardır.
  6. Tablodan anlaşılacağı üzere tüm kriterlerdeki olumsuz artışlarda kalabalık insan gruplarının kongre, genel kurul gibi etkinliklerde biraraya gelmesinin büyük rolü varsa da bunun dışındaki faktörleri de düşünmek gerekir. Kanımca bunların başında bireysel olarak gerekli önlemleri almamak, kısıtlama ve hijyen kurallarına uymamak gelmektedir.

Prof.Dr. M. Nur Altınörs
OAP Sosyal Politika Masası

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...