Clicky

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk İsmi Sansürlenemez - Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk İsmi Sansürlenemez

Gün geçmiyor ki ülkemizde ve dünyada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğünü ve ölümsüzlüğünü haklı çıkarmayan bir gelişme olmasın. Afgan kadınlarının son günlerdeki çığlık ve haykırışlarında da akla gelen ve hatırlanan yine Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi oldu.

Ülkemizde dünya görüşü ne olursa olsun bir grup kendini bilmez ve adını zikretmeye değmez çevreler dışında Mustafa Kemal Atatürk düşüncesi,sevgisi ve kurduğu Cumhuriyet toplumumuzun kılcal damarlarına kadar işlemiştir. Onun büyüklüğü ve ölümsüzlüğü nedeniyledir ki, hala geleceğe umutla bakabiliyoruz. Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği (OAPGD) olarak yaktığı meşaleyi sonsuza kadar taşıma kararlılığındayız.

Geçen hafta ülkemizi ziyaret eden Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’nin , Sayın Cumhurbaşkanı ile yapılan ortak basın toplantısında, Büyük Önder Atatürk hakkında söylediği övgü dolu sözlerin, çevirmen tarafından Atatürk’ün adı sansürlenerek Sayın Cumhurbaşkanı için söylenmiş gibi aktarılmış olmasından büyük üzüntü duyuyoruz.

Misafirin Etiyopya Başbakanı olmasının  ötesinde, 2019 yılı Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen bir devlet adamı olması nedeniyle, sözlerinin uluslararası düzeyde de dikkatle izlendiği açıktır. Hal böyle iken misafir başbakanın resmi bir ziyarette söylediklerinin farklı şekilde yansıtılması uluslararası alanda hoş karşılanmaz ve ülkemizin itibarını olumsuz etkiler.

Böylesi yakışıksız bir sansür, kasıtlı değil de, anında çevirilerde zaman zaman ortaya çıkabilen bir hatadan kaynaklanmış ise, çok geçmeden bir düzeltme yapılması gerekirken, aradan geçen bir haftalık süreye karşın herhangi bir düzeltme yapılmamış olmasını da devlet ciddiyetiyle bağdaştırmıyoruz. OAPGD olarak  bu durumu şiddetle kınıyoruz.

Ülkemizin yanı sıra, Dünya’da da Büyük Önder’e verilen değerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Örneğin:

Birleşmiş Milletler UNESCO örgütü, Büyük Önder’imiz Atatürk’ün 100.doğum yılı olan 1981 Yılını Atatürk Yılı olarak ilan ederek O’nu bütün dünyaya hatırlatmakla kalmamış, ülkemiz ve toplumumuzu da onurlandırmıştır.

Yine aynı bağlamda, ABD’nin Kentucky Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr.Ludwig Arnold, 18 yıl süren bilimsel araştırmasının sonunda Büyük Önderimizin, 20.Yüzyılın  En Büyük Devlet Adamı olarak ortaya çıktığını 2002’de yayınlanan Dağın Kralı (King of Mountain) adlı kitabında açıklamakla kalmamış, Atatürk’ün Dünyanın Ölümsüz Liderleri arasında yer almaya layık büyük bir kişilik olduğunu ifade etmiştir. Atatürk 20. yüzyılın başında ortaya koyduğu düşünce ve fikirleri 21. Yüzyılda da yaşayan tek lider ve devlet adamıdır.

Uluslararası alanda Büyük Önder ile ilgili benzer birçok yazı ve araştırmalar mevcuttur.

2019 Nobel Barış Ödülü sahibi Etiyopya Başbakanı ABİY AHMED ALİ’ nin ülkemizi ziyareti vesilesiyle, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e büyük saygısını göstermek için, O’nun hakkında ifade ettiği övgü dolu sözlerin sansürlenmesi, ATAMIZ’ın yüceliğini, gönüllerimizdeki yerini ve uluslararası istisnai değerini hiçbir şekilde azaltamaz ama buna neden olanları utandırması gerekir. OAPGD olarak söz konusu yanlışı ivedilikle düzeltecek bir resmi açıklamanın yapılmasını bekliyoruz.

 

Saygılarımızla
ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...