Clicky

2 Temmuz 1993 Cumhuriyet Tarihinde Hiç Unutulmayacak Bir Katliamın Tarihidir - Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

2 Temmuz 1993 Cumhuriyet Tarihinde Hiç Unutulmayacak Bir Katliamın Tarihidir

Bu katliam hem de, 102 yıl önce “milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” sarsılmaz ilkesi ile emperyalizme başkaldırının ilk kurultayının yapıldığı Sivas kentimizde!

Şiirlerinde insan sevgisi, eşitlik, kardeşlik, ölümsüzlük gibi tasavvufi düşünceler üzerinden Anadolu insanına ışık tutarken, yaşadığı dönemin haksızlıklarını dile getirmiş Pir Sultan Abdal’ı anma şenlikleri için bir araya gelen 33 aydın ve sanatçımızın katledildiği gün!

Başından sonuna kadar her anı, taassubun, yobazlığın vahşice sergilendiği görüntüleriyle, her hatırlanışında yürekleri ilk günkü gibi dayanılmaz biçimde kavuran bir katliam!

Üstelik aradan otuz yıla yakın zaman geçmesine karşın, katillerin cezasını hala çekmediği, hak, hukuk ve adaletin yerini bulmadığı bir katliam!

Kaybettiğimiz canların yakınlarının ve sevenlerinin, katliam yerinin müze haline getirilmesi şeklindeki haklı taleplerinin red edilerek, aydınların, göz göre göre “ilahiler” eşliğinde yakıldığı bu yerin, taassubun ve yobazlığın “kültür merkezi” haline getirilmesi kabul edilemez.

İnsanlık onurunu yerle bir eden bu katliamın faillerinin ve azmettirenlerinin aradan otuz yıl geçmesine karşın hala hak, hukuk ve adalet ölçüleri içerisinde yargılanıp cezalarını çekmemiş olmaları bir insanlık ayıbı olduğu düşüncesiyle sorumluları görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

Canlarını kaybeden yurttaşlarımızın acılarının biraz olsun hafifletilebilmesi için katliam yerinin ivedilikle müzeye dönüştürülmesini talep ediyoruz.

Yitirdiğimiz aydınlarımızı, kültür ve sanat insanlarımızı saygıyla anıyoruz.

 

Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...