Clicky

ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ İKİNCİ OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ İKİNCİ OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Düşünce kuruluşu olarak ülkemizin sorunlarının çözümüne yardımcı olmak üzere yola çıkan Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Enis Tütüncü oy birliği ile yeniden seçildi.

İlk Genel Kurulunu Mart 2021’de gerçekleştiren derneğin ikinci Genel Kurulu 30 Ekim 2022 tarihinde Arslan Kaya ‘nın divan başkanlığında Türkiye Barolar Birliği merkezinde gerçekleştirildi.

Genel Kurulun açılışı konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Enis Tütüncü;

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tarihinde ilk defa üç boyutlu ağır bir bunalıma düştüğünü ve bu bunalımda  siyasi kriz, ekonomik kriz ve dış ilişkiler krizi olmak üzere üçlü kriz birlikteliğinde ülkemizin  sorunlarının artık dayanılmaz bir hale geldiğini ve çoğunun ivedilikle çözülmesi gerektiğini, ancak siyaseten tıkanmış olan iktidarın dikkatleri başka yöne çekerek zaman kazanmaya çalıştığını, işlevini yitirmiş durumda olduğunu ve çözüm yerine sorun ürettiğini, bizim için üç krizden en önemlisinin siyasi kriz olduğunu ve bunun Türkiye’nin bekasıyla ilgili olduğunu ve diğer iki krizin de ana kaynağı olduğunun altını çizdi.

Enis Tütüncü,’’ Bu arada Türkiye’de yeni iktidarın ayak seslerinin  duyulmakta oluşu, yüreklerimize, az da olsa su serpiyor. Bu gelişme bugünkü genel kurulumuzu alışılagelmişin ötesinde önemli kılıyor. Çünkü bu genel kurulda seçilecek organlar, Cumhuriyetin ikinci yüzyılı başlangıcında, yani 2023 ve 2024 yıllarında, görevde olacaklardır. Bu yıllarda, öyle sanıyorum ki, biz de bazı görev ve sorumluluklarla  karşı karşıya kalabiliriz. Bu konuda en büyük avantajımız, geleceği doğru okuyabilen üyelere sahip olmamızdır.’’

Değerli arkadaşlar, bildiğiniz üzere yola çıkarken biz kendimizi, Partiler üstü tarafsız, bağımsız ve bir anlamda öğrencisi olmayan bir Üniversite konumunda tanımladık. Ancak Cumhuriyetin Kuruluş Felsefesinden, Atatürk’ten ve Tam Demokrasiden yana, kesinlikle taraf olduğumuzu da açıkladık. Bu açıklama, öyle anlaşılıyor ki, önümüzdeki dönemde bizim rotamızda  ana belirleyici olacaktır. diyerek sözlerine devam etti.

Biz genç kuşaklarla omuz omuza Türkiye’ye özgü, ülke çıkarı odaklı yeni düşünceler üretmeye, yeni şeyler söylemeye, yenilikçi alternatif politikalar oluşturmaya çalışmaktayız.”

Bu çerçevede  ‘’ Türkiye’nin yaşadığı bunalımdan kurtarılmasına yardımcı olmak amacıyla biz “Üretim İstihdam ve Demokrasi” Odaklı yeni bir Sosyal Devlet” projesi kurguladık. Buna  Türkiye’nin yeniden inşa programı önerisi de diyebiliriz.Bu proğramın üzerinde yoğunlaşmış durumdayız.’’dedi.

 

Genel Kurul’da derneğin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Canip Sevinç, son genel kuruldan bugüne kadar derneğin kurumsallaşması ve görünürlülüğünün artırılması ve siyasi partiler,sivil toplum kuruluşları,üniversiteler ve belediyelerle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Görüşmelerden sonra yapılan seçimlerde

7 kişilik Yönetim Kuruluna ;

Asil üye olarak , Enis Tütüncü , Dr. Hakan Akbulut,  Ayşe Jale Ağırbaş, Halil Yalçın ,Canip Sevinç, Ergün Aydoğdu ve  Özgün Şimşek ,

Yedek üye olarak da Dr.Ali Tigrel ,Ümit Işık, Hasan Gemici, Kürşad Tosun, Halil Başağaç, Duray Polat ve Doç.Dr.Adil Temel  seçilmiştir.

3 kişilik Denetim Kuruluna ;

Asil üye olarak Uluç Gürkan , Arslan Kaya ve Doç.Dr. Selin Pıravadalı yedek üye olarak da Fatih Keskiner, Erol Akkaya ile Hikmet Ertan seçilmiştir.

3 kişilik Disiplin Kuruluna ;

Asil üye olarak ,Kıvılcım Kemal Anadol, Emre Gürkan ve Fatih Özcan ,yedek üye olarak da İzzet Güneş Gürseler ,Prof.Dr Osman Coşkunoğlu ,Necdet Durgun seçilmişlerdir.

Genel Kurul’da ülkemiz sorunlarına yönelik yeni ve alternatif politikalar üretme ve bu doğrultuda çalışma kararlılığı bir kez daha teyit edildi.

 

Saygılarımızla,

Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği

31.10.2022

 

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...