Clicky

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ESNAF VE SANATKARLARIMIZA YENİ UFUKLAR AÇILMALI: DİJİTAL DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ESNAF VE SANATKARLARIMIZA YENİ UFUKLAR AÇILMALI: DİJİTAL DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI

 

6 Şubat deprem felaketinin ekonomimizi her yönüyle etkilediği ve etkilerinin ilerleyen günlerde daha fazla hissedileceği ortadadır.

Afet bölgesi ilan edilen yerlerde depremin ekonomik yıkımından etkilenen sanayi, ticaret ve tarım sektörleri için ayrı ayrı politikalar oluşturulması elzem görünmektedir.

Afet bölgesi ilan edilen illerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımızın içinde bulundukları zor şartların biraz olsun hafifletilebilmesi ve en kısa sürede faaliyetlerine başlayabilmesi için Devlet tarafından yapılacak her türlü mali yardım ve desteklerin dışında farklı çözümlerin de ortaya konulması gerekmektedir.

Bu kapsamda Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği olarak afet bölgesinde bulunan esnaflarımız için mallarını ve ürünlerini pazarlayabilecek bir e-ticaret platformunun oluşturulması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu çerçevede yerel veya bölgesel esnaf ve sanatkarlarımızın çağa ve dijital dönüşüme ayak uydurmaları sağlanmalıdır.

Afet bölgesinde yer alan 11 ilin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri ve Ticaret Odaları temsilcileriyle birlikte öncelikle bir durum tespiti yapmalıdırlar.

“esnafinpazari.com” veya “esnafinyeri.com” benzeri bir e-ticaret platformu oluşturularak ve bu platformun içinde her il için ayrı bir bölüm açılarak öncelikle bu illerle özdeşleşmiş ürünlerin pazarlama ve satışına ilişkin çalışma yapılmalı, bu amaçla gerekli altyapı hazırlanmalıdır.

Bu kapsamda her ilin Odalar Birliği ve Ticaret Odaları en kısa zamanda bir çağrı yaparak üyelerinin pazarlamasını ve satışını yapacağı ürünleri işyeri adıyla sisteme girmeleri sağlanmalıdır. Meslek odalarının ortaklaşa yapacakları çalışmalarla üyelerine hukuki ve teknik destekler sağlanmalıdır.

Bu konudaki başarı hikayeleri yazmış olan e-ticaret site uygulamaları incelenerek bir yol haritasının belirlenmesi mümkündür.

Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği, böyle bir çalışma ve girişime gerekli destek ve katkıyı vermeye hazırdır.

 

 

ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ

https://ortakakil.org.tr/

 

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...