Clicky

DEMOKRASİYE HUKUK DARBESİ – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

DEMOKRASİYE HUKUK DARBESİ

 

Türkiye’nin 150 yıllık demokrasi mücadelesinde, Cumhuriyetin 100’ncü yılına doğru ilerlediği kritik seçim sürecinde yine siyasi yasaklarıyla Dünya siyasi tarihinde ’’ ilginç ‘’ bir örnek olarak yer alacağı kuşkusuzdur . Oysa bugün ülkeyi yönetenler de bir zamanlar siyasi yasaklıydı, siyasi yasakları demokratik olgunlukla ana muhalefet partisi CHP’nin desteğiyle kaldırılmış, bugünkü 20 yıllık iktidar gücüne ulaşmışlardı.

Siyasi yasak mağduru olarak yola çıkanlar, siyasi rakiplerini kontrol altına aldıkları Yargı yoluyla ‘Hukuk darbesiyle’ elimine etmişlerdir.

Türk Yargısının aldığı hukuksuz kararla İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 2 yıl 7 ay 15 gün ceza almış aynı zamanda siyasi yasaklı hale getirilmiştir. Hukuksuz bu karar, aynı hukuksuzluklar silsilesi devam eder, üst mahkeme süreçleri hızlandırılarak karar kesinleşirse Ekrem İmamoğlu 21 YY da hukuk yoluyla siyaset yapması engellenmiş olacaktır. Bu kararla bırakınız parçası olmak istenilen AB’yi gelişmemiş ülkeler kategorisinde ancak yer bulunabilir.

Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü iddiasıyla yola çıkanlar üstünlüğü elde ettikten sonra kendi hukuklarını tesis etmişlerdir. 2019 yerel seçimlerinin kaybında yine dünya siyaset literatüründe yerini alan ‘hiçbir şey olmasa bile bir şey olmuştur’ diyerek 16 milyonluk İstanbullunun iradesini yok sayarak seçimleri iptal ettirdiler. Milli irade tepkisini bir kez daha sandıkta göstererek 13 bin olan farkı 800 binin üzerine çıkardı.

Aynı sığ siyaset anlayışı bu kez de hukuk yoluyla kaybettiği İstanbul’u Ekrem İmamoğlu’nun elinden almak ve siyaset yapmasının önünü kesmek için garabet denilecek bir kararla karşı karşıya kalınmıştır.

Başta hak mağduru olan Ekrem İmamoğlu ve tüm Türkiye’nin umudu ve beklentisi yüce Türk Yargısının bundan sonraki süreçlerde siyasi saiklerden bağımsız hukuk normlarına göre kararın gözden geçirilmesi, düzeltilmesi ve hakkın iade edilmesidir.

Türkiye siyaset dışı müdahalelerden bir an önce kurtulmalı, siyasi zeminlerin dışına çıkılmadan halkın vicdanına güvenmelidir.

 

ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ

https://ortakakil.org.tr/

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...