Clicky

CHP’DE DEĞİŞİM ŞEFFAF, KAPSAYICI, BÜTÜNCÜL,GERÇEKÇİ VE DEMOKRATİK OLMALIDIR. BU BAĞLAMDA DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜYÜZ – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

CHP’DE DEĞİŞİM ŞEFFAF, KAPSAYICI, BÜTÜNCÜL,GERÇEKÇİ VE DEMOKRATİK OLMALIDIR. BU BAĞLAMDA DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜYÜZ

Halkımızın yaşadığı tüm zorluklara, sıkıntılara ve mutfaktaki yangına karşın AKP Seçimleri kazandı ve 21 yıllık iktidarını uzatmayı başardı.

Cumhur İttifakı’nın bu başarısı, muhalefetin başarısızlığını da ortaya koydu.

Muhalefetin bu başarısızlığını geleceğe yönelik umutsuzluk olarak görmüyoruz ve muhalefete oy veren 25,5 milyon vatandaşımızın beklentilerine uygun olarak yeni bir yol haritası çizilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Toplumsal muhalefeti demokratik yollardan harekete geçirmeyi amaçlayan bu yol haritası muhalefetin amiral gemisi CHP tarafından çizilmeli ve yönlendirilmelidir.

Toplumda seçim sonuçlarını başarısızlık olarak göremeyen CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ve toplumda karşılığı ve inandırıcılığı büyük ölçüde kaybolan çalışma arkadaşları tarafından yeni bir yol haritasının çizilmesi mümkün değildir.

Batılı ve çağdaş demokrasilerde başarısızlığın karşılığı olan istifa ve sağlıklı öz eleştiri mevcut CHP yönetiminde maalesef hayata geçirilememiştir.

Bu haliyle CHP muhalefet yapamaz konuma düşürülmüştür.

CHP’de gerekli olan kadro ve zihniyet  “Değişim”inin acilen yaşama geçirilmesi kaçınılmazdır.

Bu “Değişim”in mevcut CHP yönetimi ile yapılamayacağı da açıktır.

CHP’deki “Değişim”, Genel Başkan Değişikliği ile Sınırlı kalmamalıdır. “Değişim”; Genel Başkanla birlikte yenilenmiş kadroları, ideolojinin güncellenmesini, tüzüğü ve programı da kapsamalıdır.

CHP’de “Değişim”i savunanlar elini taşın altına koyup öncü olmalı ve değişim taleplerini kararlılıkla dile getirmelidirler. Biz Ortak Akıl Politika Geliştirme Platformu olarak kendimizi “Değişim”in öncüsü olarak konuşlandırdık ve çabalarımızı bu yönde sürdürmeyi tarihi bir görev saydık.

CHP için öncü olmak isteyen ve “Değişim”i kararlılıkla dile getiren diğer yurtseverlerle birlikte yol yürümeye hazırız.

Tabandan gelen ve hızla yayılan “Değişim” talebinin gerçekleşmesine öncü ve talip olmak isteyenler, CHP’de genel başkanlık adaylıklarını vakit geçirmeden açıklamalıdırlar.

Genel başkan adaylarının , bir kadro hareketiyle ortaya çıkmaları çok önemli ve gereklidir. Bu kadro hareketi, Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan değişimlerin, Parti İdeolojisinde, Parti Tüzüğünde ve Parti Programında ne gibi değişiklikler gerektirdiğini ortaya koymalıdırlar.

CHP’nin mevcut programı 2008 yılında kabul edilmiştir. Bu nedenle CHP Genel Başkan adaylarının, 2008 yılından sonra yaşanan büyük değişimlerin gerekli kıldığı düzenlemeleri planlayarak ve “Değişim”i hakkıyla yapacaklarını dile getirerek CHP delegelerinin, CHP’lilerin ve toplumun karşısına çıkmalıdırlar.

AKP yerel seçimlere moral üstünlükle ve büyük iddialarla hazırlanmaktadır. Bu durumda CHP’nin yerel seçimlere en güçlü şekilde katılabilmesi için gerçek değişimi sağlamalı ve yol haritasını iyi belirlemelidir. Yerel seçimlere sadece 8 ay kaldığı unutulmamalıdır.

Bilinmelidir ki ne Türkiye’nin ne de CHP’nin, yıpratıcı kurultay mücadeleleriyle kaybedecek,ne gücü, ne de zamanı kalmıştır.

CHP Genel Başkanı ve çalışma arkadaşları top yekün istifa edip yeni bir yol haritasına yönelik CHP’nin önünü açmak zorundadırlar.

Ne var ki Sayın Kılıçdaroğlu’nun bunu anlaması, ya da ikna edilmesi çok zor görünmektedir. Ancak CHP’deki “Değişim” ihtiyacının, Parti örgütleri ve Kurultay delegelerinin sağduyusu ve sorumlulukları ışığında çok iyi değerlendirileceğinden hiç bir kuşku duymuyoruz.

CHP, küllerinden yeniden doğabilen bir Parti olduğunu geçmişte defalarca göstermiş emsalsiz bir Parti’dir.

Ortak Akıl Politika Geliştirme Platformu olarak biz kendimizi, CHP’de yaşanması kaçınılmaz hale gelen “Değişim” ihtiyacını savunan öncüler arasında görmekteyiz.

Söz konusu “Değişime” öncü olmayı düşünen dostlarımızla birlikte yol yürümeye de hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...