Clicky

19 Eylül GAZİLER GÜNÜ Tüm Gazilerimize Ve Ulusumuza Kutlu Olsun. – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

19 Eylül GAZİLER GÜNÜ Tüm Gazilerimize Ve Ulusumuza Kutlu Olsun.

13 Eylül 1921 günü Sakarya Zaferi gerçekleştikten sonra, Batı Cephesi Komutanı ve Edirne Milletvekili İsmet Paşa ile Genelkurmay Başkanı ve Kozan Milletvekili Fevzi Paşa 14/15 Eylül gecesi cepheden TBMM Başkanlığına çektikleri telgrafla bir önerge vermişlerdi:

​“Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine müşirlik rütbesi ile gazilik unvanının tevcihini teklif ve istirham ederiz.

 

​TBMM’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.”

 

​19 Eylül 1921 günü toplanan TBMM, Başkomutan Mustafa Kemal Paşaya Mareşal rütbesi ile Gazi unvanı vermişti.

​O günün anısına 19 Eylül ulusumuz tarafından Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Son yıllarda yitirdiğimiz son Çanakkale ve İstiklâl Harbi gazilerine Tanrıdan rahmet diliyoruz. 1952 Kore, 1974 Kıbrıs, 2016 Temmuz gazileri ile terörle mücadele sırasında gazi olan sevgili yurttaşlarımızı tüm içtenliğimizle bağrımıza basıyoruz.

​Şu anda güç koşullar altında yaşamlarını sürdüren gazilerimizin ekonomik sorunları olmaması gerekir. Bu konudaki şikayetlerin giderilerek onların mutluluğa kavuşturulmasını diliyoruz. Gazilerimiz milletimizin baş tacı yapılması gereken yurttaşlarıdır. Sosyal güvenlik sorunları çözümlenmeli ve her türlü gereksinimleri karşılanmalıdır.

 

​19 Eylül Gaziler Gününde tüm gazilerimizi ve halkımızı kutluyoruz.

 

Saygılarımızla

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...