Clicky

18 Mart Çanakkale Zaferi - Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart’ın 106. Yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda, bir hilal uğruna bu toprağa düşen şehitlerimizin, şanlı gazilerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Enis Tütüncü
Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı


Çanakkale, Bir Savaşın Ötesi…

106ıncı yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi nedenleri, yaşanılanları ve sonuçlarıyla çok farklı niteliklere sahip büyük bir vatan savunmasının sonucudur.

 • İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa ve Rusya) Birinci Dünya Savaşında üstünlük sağlamak için Boğazlara ve İstanbul’a sahip olmayı amaçladılar ve İngiliz ve Fransız savaş gemileriyle Çanakkale Boğazına saldırdılar. (03 Kasım 1914)
 • İngiliz ve Fransız askerlerinin yanı sıra Cezayir, Senegal, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Hindistan askerlerini kullandılar.
 • 18 Mart 1915, İtilaf güçlerinin denizden en güçlü saldırıyı yaptığı ve ağır kayıplara uğrayarak deniz harekâtından vazgeçmek zorunda kaldığı tarihtir.
 • Çanakkale kara savaşlarında göğüs göğse tarihin en kanlı çarpışmaları yaşanırken, yaralıları kucağında karşı siperlere taşıyan Mehmetçik, savaşta bile insanlık dersi vermiştir.

Tıpkı Çanakkale Zaferinin komutanı Mustafa Kemal Atatürk gibi…

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır.

Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.” (18 Mart 1934)

Çanakkale Savaşının zaferimiz ile sonuçlanmasıyla;

 • Emperyalizm (İngiliz ve Fransız donanması) deniz ve kara savaşlarında yenilmiştir.
 • Her yönüyle geri kalmış ve güçsüzleşmiş, savaş meydanlarında sürekli yenilmiş ve yönetimi yabancıların kontrolüne geçmiş Osmanlı Devleti’nde geleceğinden endişeli, umutsuz ve yokluk içindeki Anadolu insanı, dünyanın en güçlü devletlerine karşı vatanı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile yeniden dirilmiştir.
 • Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın ruhu (Kuva-yı Milliye) doğmuştur.
 • Bu dirilişin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarih sahnesinde yerini almıştır.
 • Bugününü yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

Bugün,

 • Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak hayalleri içinde Çanakkale’ye farklı anlamlar yüklemeye kalkanlar,
 • Çanakkale Zaferini yaratan Mustafa kemal Atatürk’ü yok saymaya kalkanlar,

Çanakkale’de can verenlere ihanet etmektedirler.

Başta Çanakkale Zaferini yaratan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yurdumuzun dört bir köşesinden gelen ve bugün Çanakkale’de kucak kucağa yatan bu büyük zaferin kahramanları olan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla ve şükranla anıyorum.

ON’ların canlarını verdikleri var olma mücadelesi bugünlere ve bizlere örnek olsun.

Tevfik KIZGINKAYA
18.03.2021

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...