Clicky

18 Mart, Çanakkale Deniz Zaferi – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

18 Mart, Çanakkale Deniz Zaferi

108inci yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi nedenleri, yaşanılanları ve sonuçlarıyla dünya tarihinde çok farklı bir yere sahip büyük bir vatan savunmasının sonucudur.

Birinci Dünya Savaşında Rusya’ya yardım ederek Almanya’ya karşı üstünlük sağlamayı amaçlayan İngiltere’nin önderliğindeki İtilaf Devletleri,

Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul’a, Boğazlarımıza ve Karadeniz’e egemen olmakla,

Siyasi ve ekonomik bağımlılık içinde yönetim erkini yitirmiş Osmanlı Devletini savaş dışı bırakmayı ve teslim almayı amaçlamışlardı.

İngiliz savaş gemilerinin 3 Kasım 1914 sabahında Gelibolu ve Çanakkale tabyalarına denizden başlayan saldırıları sonrasında İtilaf Devletleri Osmanlı Devletine savaş ilan etmişler ve 19 Şubat’ta değişik büyüklükteki 93 savaş gemisinden oluşan donanma ile büyük bir saldırı başlattılar.

Böylesi büyük bir gücün karşısında 200 yıldır her cephede yenilmiş, asker ve silah gücü son derece yetersiz olan bir orduya sahip Türk Ulusunun her türlü yokluğa ve yoksulluğa karşın canı pahasına gösterdiği direnme azmi ve verdiği vatan savunması tarihimizde bir dönüm noktasıdır.

Bir ay süren bu orantısız savaş 18 Mart 1915 akşam saatlerinde İtilaf Devletlerinin ağır bir yenilgisiyle sonuçlanmıştır.

Çanakkale Savaşının zaferimiz ile sonuçlanmasıyla;

  • Emperyalizm (İngiliz ve Fransız donanması) deniz savaşında yenilmiştir.
  • Her yönüyle geri kalmış ve güçsüzleşmiş, yönetimi yabancıların kontrolüne geçmiş Osmanlı Devleti’nde geleceğinden endişeli, umutsuz ve yokluk içindeki Anadolu insanı, dünyanın en güçlü devletlerine karşı vatanı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile yeniden dirilmiştir.
  • Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın ruhu (Kuvayi Milliye) ve vatan savunma bilinci doğmuştur.
  • İtilaf Devletlerinin donanmaları ile geçemedikleri Çanakkale Boğazımızı ele geçirmek için başlattıkları kara savaşlarında kazanılan zaferle de tarihe “Çanakkale Geçilmez” başlığını yazmışlardır.
  • Bu dirilişin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarih sahnesinde yerini almıştır.
  • Bugününü yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

İtilaf Devletlerinin kara savaşlarında öne sürdüğü Cezayir, Senegal, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Hindistan askerleri karşısında göğüs göğse tarihin en kanlı çarpışmaları yaşanırken, yaralıları kucağında karşı siperlere taşıyan Mehmetçik, savaşta bile büyük bir insanlık dersi vermiştir.

Tıpkı Çanakkale Zaferinin komutanı Mustafa Kemal Atatürk gibi…

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır.

Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.” (18 Mart 1934)

Bugün,

  • Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak hayalleri içinde Çanakkale’ye farklı anlamlar yüklemeye kalkanlar,
  • Çanakkale Zaferini yaratan Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymaya kalkanlar,
  • Çanakkale’de can verenlere ihanet etmektedirler.

Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği üyeleri olarak,

Başta Çanakkale Zaferini yaratan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yurdumuzun dört bir köşesinden gelen ve bugün Çanakkale’de kucak kucağa yatan bu büyük zaferin kahramanları olan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla ve şükranla anıyoruz.

Canları pahasına verdikleri var olma mücadelesi bugünlere ve bizlere örnek olsun.

 

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...