Clicky

12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü

SEVGİLİ GENÇLER

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 17 Aralık 1999 tarihli 54/120 sayılı kararında DünyaGençlikten Sorumlu Bakanlar Konferansının (Lizbon. 8-12 Ağustos 1998) 12 Ağustos’unUluslararası Gençlik Günü olarak ilan edilmesi tavsiyesini onayladı.

Uluslararası Gençlik Günü ,her yıl 12 Ağustos’ta gençlik konularını uluslararası toplumundikkatine sunarak ve gençlerin günümüzün küresel toplumunda ortaklar olarak potansiyelinikutlayarak anılmaktadır.

Dünyada tüm genç nüfusun ¼ ü yoksuldur ve 238 milyon genç 1 doların altında bir gelirleyaşamaktadır. 115 milyon çocuk hiç okula gidememekte ve bunların %60’ı kız çocuklardanoluşmaktadır. Yasal olmayan ve tehlikeli işlerde çocuk işçiler kullanılabilmekte ve dünyadakiişsizlerin %50’si, gelişmekte olan ülkelerde ise %80’i gençlerden oluşmaktadır. Cinsellikleilgili sorunlar, yanlış beslenme, hareketsiz yaşamdan kaynaklanan sorunlar, sigara, alkol, uyuşturucu gibi madde kullanımı, kimlik sorunu, psikolojık sorunlar ,eğitim ve özgürlüklerinyokluğu ve diğerleri gelmektedir.

Ülkemize gelirsek, maddi durumundan memnun olan gençlerin oranı %47 ve bu oran 2017 de % 61’miş.  %78 gencimiz bulmanın zor olduğunu düşünüyor. Yine arayan gençlerimizin%53, çalışan gençlerin %35’i hayatından memnun değil, %66’ aldıkları eğitimden memnundeğil, en acı olanı  ise %31 bankadan veya tanıdıklarından aldığı borçla hayatını sürdürüyorve başka bir ülkeye yerleşmeyi düşünüyor. Bu gençlerin %57’si daha iyi bir koşulları, %7.5’ kişisel özgürlük alanlarını yetersiz gördükleri için ülkeyi terk etmek istiyor. Sınavlardayapılan usulsüzlükler yine gençlerimizin hayata bakış, umut ve güvenini sarsan olaylardır.

Gençler ülkemizin temel taşı olmakla birlikte, ülkemizin kalkınmasına büyük katkısağlamaları önemlidir. Bunun için fırsat verilerek desteklenmeye ihtiyaçları vardır. İş ararkenyaşanan en büyük sorunun donanıma sahip olmak ve referans bulmak değil de , sadecegençler tarafından çalışacak bulmak diye nitelendirilmesi hem yetkililerin hem de tümyetişkinlerin üzerinde durması gereken hassas noktalardan biridir.

Zorluklar aşılabilir ama çaba gerektirir, dünyanın neresinde hangi şartlarda olursa olsundünyayı ileriye taşıyacak olanlar gençlerdir. Onların hayata tam olarak katılımı ve karar alma süreçlerinin içinde olmaları önemlidir. Ülkemizde önümüzdeki seçimde sandığa gidecek 10 milyon genç seçimin sonucunu belirleyecek ana dinamiklerdendir. Sorunlar çok, aşılacak çokengel var. Eşitsizlik ve mücadele konusunda kim güven ve umut verirse gençler o tarafagideceklerdir.

Biz de Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği olarak gençlerimizle ilgili yapılan çalışmalarasorunlara ve çözüm odaklı önerilere hakim olmakla birlikte Atatürk’ün TürkiyeCumhuriyetini gençlere neden emanet ettiğinin bilincindeyiz. Gençlerin ülkemizin gidişineher türlü olumsuzluklara rağmen ışık olacağına inancımız tamdır.

Tüm gençliğin 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Gününü kutlarız.

 

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...