Clicky

1 MART TEZKERESİNİN REDDİ TÜRKİYE’Yİ BÜYÜK BİR FELAKETİN EŞİĞİNDEN DÖNDÜRMÜŞTÜR. – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

1 MART TEZKERESİNİN REDDİ TÜRKİYE’Yİ BÜYÜK BİR FELAKETİN EŞİĞİNDEN DÖNDÜRMÜŞTÜR.

 

Tam 20 yıl önce bugün 1 Mart 2003’de TBMM’de red edilen Irak’la ilgili Başbakanlık Tezkeresi, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Yabancı Ülkelere Gönderilmesi ve Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Türkiye’de Bulunması İçin Hükümete Yetki Verilmesini öngörmekteydi.

 

Tezkereye göre, 60 bin kişilik ABD askeri kuvveti ve 255 uçak ile 65 helikopter Türkiye topraklarında konuşlanacak ve bunlar peyderpey Irak’a saldırmak için cephe oluşturacaklardı. Yani Amerika, Türkiye üzerinden Irak’a bir savaş açıyordu. Hukuki meşruiyeti olmayan harekâtın, siyasi haklılığı da vicdani haklılığı da yoktu.

 

Esasen 1 Mart Tezkeresi ile ilgili olarak daha önce harekete geçilmişti. 6 Şubat 2003 tarihinde “ABD’nin Türkiye’deki askeri üs ve tesislerinin yenilenmesi ve geliştirilmesi için ABD teknik personelinin 3 ay Türkiye’de bulundurulması” hakkında tezkere AKP oyları ile kabul edilmişti. Bu çerçevede ABD, 522 zırhlı aracı İskenderun’daki limana indirmiş, Mersin’den Diyarbakır’a kadar alanda, depolar kiralamış, kullanacağı tesislerin inşasına başlamıştı.

 

1 Mart tezkeresi kabul edilseydi Türkiye’nin en hassas coğrafyasında iki ayrı ordu bulunacak ve iki ayrı bayrak dalgalanacaktı.

 

1 Mart tezkeresini Türkiye Büyük Millet Meclisi reddetmekle düşünülenin ötesinde büyük bir tarihî görev yapmıştır. Türkiye uluslararası hukuka göre, komşusuna savaş açan bir başka Ülke ordusuna topraklarını kullandırmış olması nedeniyle, fiilen savaşa GİRMESE dahi, komşusuna savaş ilan etmiş  olacaktı.

Türkiye’nin belli koşullarda savaşa girmesi durumunda ise,PKK’ya karşı operasyon yapması yasaklanmıştı.Bu bir Devletin müttefikine değil,ancak sömürgesine reva göreceği bir muameledir.

 

ABD günün birinde Irak’tan çekip gidecek ancak Türkiye komşusu Irak’ta milyonlarca insanın ölümünden ve Irak’ın yakılıp yıkılıp talan edilmesinden sonsuza dek sorumlu olacaktı. Daha da ötede Türkiye’nin en hassas coğrafyası, BÜYÜK BİR OLASILIKLA, günümüzde dahi ABD askerlerinin fiilen denetiminde olacaktı.

 

Tezkerenin red edilmesinde, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın hem tezkere öncesi yaptığı aydınlatıcı çalışmalarının, hem de TBMM’deki tarihi konuşmasının çok büyük etkisi olmuştur. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

1 Mart 2003’te  CHP milletvekilleri ile bir grup yurtsever AKP’li milletvekili tek yumruk halinde, bir yandan TBMM’nin kuruluş iradesine sahip çıkmışlar, diğer yandan Türkiye’nin uluslararası itibarını koruyarak Amerikan emperyalizmine ağır bir ders vermişlerdir. Türk Milleti TBMM 22. Dönemin söz konusu Milletvekillerini daima takdirle ve şükranla yad edecektir.

ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ

https://ortakakil.org.tr/

 

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...