Clicky

Zeytinime Dokunma- Nazmi Gündüz – Ortak Akıl Politika Geliştirme
Ortak Akıl Politika Geliştirme

Zeytinime Dokunma- Nazmi Gündüz

Kutsallığın, adaletin, gururun, sağlığın, zaferin, refahın, bilgeliğin, aklın, arınımın ve yeniden doğuşun, kısacası insanlık için en önemli erdem ve değerlerin sembolü olan ağaca zeytin ağacı denir.

Zeytin ağaçları ölümsüzdür, insanlar öldürmediği sürece yaşarlar. Lütfen  maden için bu ağaçları öldürmeyin.

Zeytin ağaçları olan ve bu ağaçlardan tarihin başlangıcından   buyana zeytin yağı üreten çiftçiler, bundan sonra arazilerinin altında herhangi bir maden bulunmaması için dua edecekler.

Çünkü, tarih boyunca zeytin veren bu kutsal ağaçların altında bir maden var ise (arazilerin tapulu veya tapusuz olmasına bakılmaksızın) ağaçlar kesilecek ve yerlerine maden ocakları açılacak. Maden bulunan alanların, zeytinliklere denk gelmesi durumunda, bu alanlarda madencilik yapılmasını düzenleyen yönetmelik, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece bir kez daha devletin zeytinlikler değil, maden ocaklarını tercih ettiği ortaya çıktı. Aslında bu uğraş yıllardan beri sürüyordu. Ama bir türlü onay alınamamıştı. Ekonomik kriz, savaş, buğday ithalatı gibi konuların tartışıldığı bir dönemde çıkarılan bu yeni yönetmelik sonucu, umarım ağaçlarımız zarar görmez. Eğer bu ağaçlar zarar görür ise ay çiçek yağı gibi zeytinyağı aramaya gitmek zorunda kalırız. (İnşallah bu durumu ne biz ne de gelecek nesillerimiz yaşamaz). Bu durumlara düşmemek için çıkartılan yönetmeliğin en kısa sürede iptal edilmesini diliyorum.

Dünyanın bu karışık zamanında; Covit -19 salgınının dünyayı kasıp kavurduğu, Ukrayna-Rusya savaşının yaşandığı ve sonucunun nereye gideceği belli olmayan bu savaşın ortasında böyle bir yönetmeliği hazırlayan ve çıkaranlara birkaç soru sormak isterim.

-Siz bu güne kadar hiç zeytin ağacına sarıldınız mı? ( Gidip sarılmanızı öneririm)

-O zeytin ağaçlarının altın da otlanan koyunları izleyip sevdiniz mi?

-O zeytinliklerde açan laleleri, papatyaları ve diğer çiçekleri seyredip huzur buldunuz mu?

– O Zeytinliklerden topladığınız otlardan evinize götürüp, akşam yemek yapıp yemediniz mi? ( Ege bölgesinin sağlıklı yaşam kaynağı)

– O zeytinyağı gibi kutsal bir yağ tüketirken, aklınıza o yağı yiyebilmeniz için verilen emekleri düşündünüz mü?

– Dünyada tek  ‘’MEYVE SUYU’’ niteliğinde olan yağın, zeytin yağı olduğunu düşündünüz mü?

-Kutsal kitapların hepsinde bahsedilen zeytin ağacı kesilirken, hiç etkilenmeyecek misiniz?

-Zeytin ağacının barışın sembolü olduğundan  bilginiz var mı? ( Barış için bir zeytin dalı uzattı kelimesini duymadınız mı?)

-Ülkemizde  (Türkiye’de) pek çok insanın, dedelerinden kalan ağaçlara nasıl bir sevgi ile bakıp sarıldığını görmediniz mi?

-O zeytin ağacının yaşaması için verilen emeği hiç düşündünüz mü?

Ben  iki bin üç bin yaşında zeytin ağaçları gördüm Kudüs de; o kadar savaşın ve kargaşanın yaşandığı yerde bile zeytin ağaçları korunmuş. Biz bir yönetmelik ile yok etmenin yolu açtık.

BİR AN ÖNCE BU YÖNETMELİK KALDIRILSIN.

ZAMANINDA ZEYTİN KANUNUNU ÇIKARAN ATALARIMIZIN KEMİKLERİNİ SIZLATMAYINIZ.

Ortak Akıl Politika Geliştirme

Sosyal Medya

Bizi takip edin, birlikte daha güçlüyüz...